tu jesteś:  Strona główna
Psi Ratownicy w więzieniu
Stało się ponownie. Ponownie przekroczyliśmy bramę Zakładu Karnego w Strzelinie. Na przełomie listopada i grudnia 2012 r, na zaproszenie dyrekcji ZK zrealizowaliśmy drugą edycję programu readaptacyjnego dla osób skazanych za przestępstwa z użyciem przemocy „Do serca przytul psa”.

Cieszy nas fakt, że pierwsza edycja okazała się sukcesem i mieliśmy okazję przeprowadzenia drugiej. Delikatnie zmodyfikowaliśmy program i uzbrojeni w wiosenne doświadczenie zabraliśmy się do pracy. Pomimo niezbyt nastrojowej jesiennej aury nasze spotkania i wykłady upływały w sympatycznej atmosferze. Oczywiście nasi psi towarzysze byli najbardziej oczekiwanym elementem całego programu. My tworzyliśmy w niektórych momentach tylko „tło”. W zasadzie możemy tylko cieszyć się z tego, że sprawiliśmy choć trochę radości osadzonym. Poza tym bardzo rzetelnie realizowaliśmy nasze założenia. Niekiedy nie było łatwo współpracować z grupą ale w ogólnym podsumowaniu całość możemy ocenić bardzo pozytywnie. Tym razem trafiliśmy na grupę prawdziwych fanów kynologii. Nasi rozmówcy potrafili zadawać bardzo rzeczowe i celne pytania. Nie bali się też wyrażać swojego zdania na wiele tematów. Nawet w momencie kiedy niestety mijali się z prawdą i naukowo potwierdzonymi faktami. Ale w ostateczności udawało się nam z pomocą literatury branżowej  i nowoczesnych technologii umocnić swoje stanowisko. Prawda jak zwykle zwyciężyła:). W sumie zmusiło to również i nas do zgłębienia swojej wiedzy i przyczyniło się do pozyskania nowych, ciekawych materiałów. Ogólnie program możemy uważać za bardzo udany a postawione cele za zrealizowane w całości. Skazani wykazywali zainteresowanie poruszanymi przez nas tematami oraz wykazywali dużo zaangażowania.
 Nie bali się brać udziału w zajęciach praktycznych, m in z pierwszej pomocy. Nasze psy czuły się już tam jak w domu. One też wykazywały zainteresowanie, szczególnie tym co osadzeni przynosili dla nich na zajęcia a także zwierzyńcem, który jest na terenie zakładu. Jednym słowem znowu sukces. Mamy nadzieję, że skazani również pozytywnie oceniają naszą działalność.  Przynajmniej takie wrażenie odnieśliśmy podczas podsumowania i zakończenia programu. Mamy nadzieję, że program choć trochę ułatwi im odnalezienie się w rzeczywistości. Ona cały czas czeka za murem. 

Uczestnicy programu: Magda z Fridą , Monika i Przemek z Zhirą i Rajką, Nika,  Ania i Tomek z Lusią, Milą Ciastkiem i Karmelem, osadzeni ZK Strzelin.    
 


Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.
« powrót


wydrukuj dokument   wyślij znajomemu   ilość wyświetleń 1196

1999-2019 © MATinternet Zakopane & Psi Ratownicy :: Powered by AntCms