tu jesteś:  Strona główna
Opowieści Rai - Pokazy na Wyspie Opatowickiej

Cześć, to ja Raja. Wasz fundacyjny reporter.
Oto najnowsza opowieść.

Właściciele Parku Linowego znajdującego się na Wyspie Opatowickiej zaprosili nas, czyli GO DWOPR do przeprowadzenia pokazu ratownictwa wodnego. Plan ustalił nasz szef Łukasz. Akcja była przeprowadzona w dość trudnym miejscu, bo tuż obok Jazu Opatowickiego. Woda w tym miejscu była spieniona i było w niej pełno wirów.
Pokaz był przeprowadzony dla klientów Parku Linowego. Pojawiła się także regionalna telewizja, żeby skręcić krótki materiał.
W pokazie brali udział Ratownicy, psy z przewodnikami z GO DWOPR i Fundacji „Psi Ratownicy”, sternicy oraz trzy jednostki ratownicze.
Z brzegu z uwagą wszystkim ćwiczeniom przyglądają się szczeniaki Salsa i Zara oraz mój brat Merlinek, który nie może zrozumieć, dlaczego tym razem został na brzegu, a nie jest na łodzi razem z Umką i Negrą. Trochę się złości, ale z uwagą śledzi wszystko, co się dzieje na wodzie i za każdym razem jak pozorant ląduje w wodzie, test wytrzymałości przechodzi jego smycz.
Tymczasem w wodzie najpierw jeden ratownik podejmuje osobę tonącą i przekazuje na łódź. Następnie dwóch ratowników w wodzie umieszcza osobę ranną, która wypadła z motorówki na  desce ratowniczej, po czym podają ją na łódź ratowniczą.
W następnym ćwiczeniu jeden pies wraz z ratownikiem podejmuje z wody osobę tonącą i podpływają do łodzi, gdzie podejmują ich Ratownicy znajdujący się na jednostce ratowniczej.
Potem jeszcze dwa psy podejmują z wody dwoje tonących i wyciągają na brzeg.

Pierwszy raz ćwiczenia były prowadzone w tak trudnych warunkach, czyli w pobliżu jazu, który powodował zawirowania wody i nurt czasem ciągnął w jedną stronę, czasem w drugą.

Po pokazach pozostało nam już tylko chwilę poćwiczyć korzystając z okazji, że mamy na wodzie trzy jednostki, kilka psów i pozorantów, a następnie popłynęliśmy z powrotem na bazę WOPR. Po drodze było dość zimno, ale szczeniaczki mogły liczyć na ręczniczek i przytulenie przewodnika, dzięki czemu nie zmarzły tak jak niektórzy ludziowie.
Tutaj pozostało nam już tylko sklarowanie łodzi.


Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.
« powrót


wydrukuj dokument   wyślij znajomemu   ilość wyświetleń 1934

1999-2019 © MATinternet Zakopane & Psi Ratownicy :: Powered by AntCms