Fundacja Na Rzecz Psów Pracujących PSI RATOWNICY

Jesteśmy grupą przyjaciół, których połączyła wspólna pasja – miłość do psów i chęć pracy z nimi dla innych. Większość z nas od kilku lat zajmuje się tym hobbystycznie i zawodowo. 
Nabyte doświadczenie pozwoliło podjąć decyzję o stworzeniu profesjonalnej organizacji, stawiającej sobie za cel nadrzędny wykorzystanie psa do pracy z ludźmi i dla ludzi.
Są wśród nas ratownicy wodni, medyczni i przedmedyczni, sternicy, żeglarze, płetwonurkowie, nauczyciele, fizjoterapeuci, groomerzy i instruktorzy szkolenia psów.
Nasze psy posiadają najwyższe w Polsce stopnie w certyfikacji psów do pracy wodnej, odnosimy również sukcesy na zawodach za granicą.
Nasz zapał, doświadczenie i osiągnięcia zostały docenione przez organizację profesjonalnie zajmujące się ratownictwem wodnym – stworzyliśmy Sekcję Psów Ratowniczych Grupy Operacyjnej Dolnośląskiego WOPR, Sekcję Psów Ratowniczych w WOPR Dąbrowa Górnicza. Współpracujemy z WOPR w Sopocie, Szczytnie, Kunicach, Mietkowie. Trenujemy wspólnie ze Strażą Pożarną i Grupą ratownictwa drogowego.
Jesteśmy założycielami pierwszej w Polsce Sekcji Psów Ratowniczych Związku Kynologicznego w Polsce oddział Wrocław.

Zajmujemy się nie tylko ratownictwem, ale również prewencją, staramy się zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom przez edukację z wykorzystaniem psów. Jesteśmy autorami programów edukacyjnych na temat bezpiecznego zachowania wobec psów i bezpiecznego zachowania nad wodą.
Uczestniczymy w zajęciach edukacyjnych w placówkach oświatowych, na festynach i pokazach.
W trakcie realizacji są programy na temat pierwszej pomocy przedmedycznej dla dzieci i młodzieży i tworzony wraz z lekarzem weterynarii kurs pierwszej pomocy psom.

Zajmujemy się też szeroko pojętą dogoterapią. Nasi wolontariusze z odpowiednio dobranymi psami pod kierunkiem specjalistów pracują z dziećmi i dorosłymi niepełnosprawnymi, z dziećmi w pogotowiu opiekuńczym, w przedszkolach, szkołach, ośrodkach szkolno-wychowawczych i świetlicach. Współpracujemy w tym zakresie z wieloma fundacjami i stowarzyszeniami, między innymi z Miejskim Centrum Usług Socjalnych we Wrocławiu.

Organizujemy też obozy szkoleniowo-wypoczynkowe oraz specjalistyczne szkolenia tematyczne dla właścicieli psów.

Nasza miłość do psów nie ogranicza się do naszych pupili, staramy się pomagać potrzebującym psom, mamy na swoi koncie wiele udanych adopcji, opiekujemy się przytuliskiem dla psów pod Warszawą.

Serdecznie zapraszamy do współpracy!

Było dużo sms-ów, rozmów, debat, były pytania o nazwę, było głosowanie nad siedzibą, były spotkania, na których rysowały się powoli kształty Fundacji. Pomysł sprzed dwóch lat nareszcie zaczął otwierać oczy i wypełzać na światło dzienne….

Ostatnie sprawdzanie listy obecności, walka z notariuszem, senna droga do Wrocławia…

Poniedziałek 25 sierpnia był dniem słonecznym i spokojnym. Spotkanie wyznaczone pod Kapitolem we Wrocławiu zbliżało się coraz bardziej. W zorganizowanych grupkach odnajdywaliśmy siebie na zbiegu Piłsudskiego i Świdnickiej…

Maja jako pierwsza, potem Przemek i Monika z Iwoną oraz Kuba, Krzysztof, Lucyna… Dominika z Agatą i ekipa dochodząca od strony Rynku – Jurek, Gosia, Jacek, Dorota, Arek i Magda. Na miejsce dobiega Krzysiek „Wojna”…

Idziemy zwartym szykiem do kancelarii – towarzyszą nam Koda i Patrol. Na miejscu trochę powiało formalnościami, ale wszyscy /no z wyjątkiem Wojny/ czekali na najważniejsze. Dowody, odczytanie i zaczynamy podpisywać się….

 • Gosia,
 • Dominika
 • Maja
 • Kuba
 • Jurek
 • Przemek
 • Iwona
 • Monika
 • Agata
 • Jacek
 • Lucyna
 • Krzysztof
 • Krzysztof „Wojna”
 • Magda
 • Dorota ….

Stało się!!!! Tuż przed 17:00 formalnie została powołana do życia 🙂 FUNDACJA NA RZECZ PSÓW PRACUJĄCYCH „PSI RATOWNICY”!!!!

Teraz czeka nas najważniejsze – spotkanie wyborcze do organów fundacji i przygotowanie dokumentów dla sądu. Rozpoczyna się ostra walka z czasem. Wszyscy zjeżdżają się na bazę Dolnośląskiego WOPR we Wrocławiu i rozpoczynamy pierwsze oficjalne posiedzenie Rady Fundacji. Tak zaczęła się nasza oficjalna już działalność :-)….

Moje całe życie, każdy wolny czas a nawet pracę zawodową związałam z psami. Można powiedzieć, że zeszłam na psy, ale jest mi z tym bardzo dobrze i nie zamieniłabym tego na żadne inne zajęcie. Koniecznie trzeba mieć pasję, sposób na życie, bo wtedy jest weselej i łatwiej. Znikają wszystkie smutki i problemy, kiedy w progu wita Cię wesołe stado czekając co wspólnie zrobimy…

Monika Janecka

Założycielka Fundacji